10 czerwca 2016

Tani dom w budowie - jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?

Decydując się na budowę domu zazwyczaj mamy określony budżet, jeżeli wybierzemy odpowiedni projekt, będziemy mogli cieszyć się z niskich kosztów budowy nie tracąc przy tym na funkcjonalności budynku.

Gdy zależy nam na ograniczeniu wydatków, najlepiej zdecydować się na projekt domu tani tj. bez podpiwniczenia, obecnie domy z piwnicami i tak należą już do rzadkości. Przeglądając projekty, warto wybierać spośród takich, które mają prostą, zwartą bryłę zaplanowaną na rzucie prostokąta. Prosta konstrukcja nie tylko zmniejszy koszty budowy, ale pozwoli również ograniczyć powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka ciepło. Kolejnym istotnym elementem jest dach – wybierając dom z nieskomplikowanym dachem dwuspadowym, będziemy mogli zaoszczędzić na materiałach i kosztach jego wykonania. W tym wypadku najważniejsza jest prostota – im mniej urozmaiceń, tym lepiej, bo dom będzie bardziej energooszczędny.

Według mnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dom z możliwością zagospodarowania poddasza z garażem zamkniętym w bryle budynku i to nie tylko dlatego, że zajmuje mniejszą powierzchnię działki, ale lepiej można wykorzystać w nim naturalne światło oraz łatwiej zagospodarować przestrzeń. Ponieważ nie do końca przekonuje mnie idea garażu z dachem łączonym z częścią mieszkalną, wybrałabym projekt, w którym nad garażem znajduje się balkon. 

Projekt domu NINA - extradom.pl
Większość niskobudżetowych projektów domów jest do siebie bardzo podobnych – prostokątna bryła z dwuspadowym dachem, niby nic nadzwyczajnego, jednak wystarczy zatroszczyć się o kilka  szczegółów. Nawet, jeżeli decydujemy się na dom parterowy, który swoją drogą nie zawsze jest tańszy w budowie od budynków z kondygnacją, odpowiednia elewacja, pokrycie dachu, duże okna, mogą sprawić, że konstrukcja będzie ciekawa. Domy parterowe są szybsze i prostsze do wykonania, co minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych, jednak wymagają większej powierzchni działki. Ten dom na pierwszy rzut oka jest zwyczajny, ale przekonał mnie do siebie, gdy zobaczyłam jak wygląda od frontu. Tani dom to nie tylko oszczędność podczas budowy, ale przede wszystkim niższe koszty jego eksploatacji. Jako zwolennik minimalizmu jestem za prostymi rozwiązaniami.


Projekt domu BLANKA - extradom.pl


2 komentarze:

  1. Twój blog jest wyjątkowo ciekawy, chciałabym, aby znalazł się na liście najlepszych blogów o wystroju wnętrz! Zapraszam na stronę http://dekordia.pl/najlepsze_blogi/, gdzie można pobierać odznakę Blogu na medal :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Co proponujesz na podłogę w salonie w takim domku ? Myślisz że panele, takie jak np. te http://italmeble.pl/oferta/salon/podlogi_panele/faus to dobry wybór ?

    OdpowiedzUsuń