15 maja 2015

Dla remontujących: wanna czy kabina prysznicowa?

Wybór pomiędzy wanną, a kabiną prysznicową nie powinien przysparzać nam problemów, zasada jest prosta – jeżeli mamy małą łazienkę najlepszym rozwiązaniem będzie kabina, jeżeli łazienka jest duża nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na wannę. Nie tylko wielkość pomieszczenia będzie mieć znaczenie - wybór będzie zależeć przede wszystkim od naszych upodobań.

 Dlaczego wanna?
W czasach PRL-u trudno było znaleźć łazienkę bez wanny, dziś jest odwrotnie, bo większość z nas decyduje się na kabinę prysznicową, która jest bardziej praktyczna. Współcześnie wanna uważana jest przede wszystkim za miejsce relaksu, dlatego pojawia się coraz więcej modeli z hydromasażem. Wanny mają tę przewagę nad kabinami prysznicowymi, że dużo łatwiej utrzymać je w czystości, każdy posiadacz kabiny wie jak wielu problemów może przysporzyć osadzający się kamień i zacieki. 
Dlaczego kabina? 
Kabina prysznicowa idealnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Oczywiście, nie jest to najważniejsze kryterium przesądzające o jej wyborze. Istotnym argumentem przemawiającym na jej korzyść jest również znacznie krótsza kąpiel co pozwala oszczędzić czas oraz szybciej zwolnić łazienkę, gdy w kolejce czekają zniecierpliwieni domownicy. Kabina prysznicowa jest praktyczna szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych, którym korzystanie z wanny sprawia duży kłopot, a niejednokrotnie jest, po prostu niemożliwe. Zastosowanie płytkiego brodzika umożliwia swobodne przekroczenie progu, kabina daje również możliwość brania kąpieli na siedząco. Coraz szybsze tempo życia powoduje, że funkcjonalne kabiny prysznicowe cieszą się dużo większym zainteresowaniem, niż wanny. Co więcej decydując się na kabinę prysznicową oszczędzamy nawet 100 litrów wody podczas każdej kąpieli! To nie tylko ulga dla portfela, ale także ekologia. Mimo, że dla większości z nas dostęp do wody pitnej jest czymś normalnym w wielu krajach ludzie muszą pokonywać duże odległości, aby ją zdobyć, a zapotrzebowanie ciągle rośnie. Zasoby wody pitnej ulegają zmniejszeniu wszędzie, dlatego warto wspierać każdy sposób oszczędzania zużycia wody, nawet ten najbardziej banalny. 
Niektórzy decydują się na rozwiązanie kompromisowe w postaci parawanu nawannowego, który umożliwia swobodne korzystanie zarówno z wanny, jaki i z prysznica. Dzięki niemu mamy możliwość funkcjonalnego zagospodarowania nawet najmniejszej łazienki. Wśród wielu propozycji producentów mamy do wyboru parawany jednoczęściowe, dwuczęściowe, a nawet pięcioczęściowe. Wykonane z wytrzymałego szkła hartowanego, dodatkowo wzbogacone o specjalną powłokę, która zapobiega zabrudzeniom są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrafią zdecydować, czy wolą wannę, czy prysznic. 
Wanna czy kabina? na co się zdecydować? – gdy dysponujemy dostatecznie dużą przestrzenią niewątpliwie warto posiadać jedno i drugie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz